Thirrje për pjesëmarrje ‘3rd International Conference of Professional Studies and Market Labor (ICPSIII2022)’

Fakulteti i Studimeve Profesionale, Universiteti “Aleksandër Moisiu, Durrës, do të organizojë Konferencën e tretë Shkencore Ndërkombëtare (ICPSIII2022) me temë “Studimet Profesionale dhe Tregu i Punës”, e cila do të mbahet gjatë periudhës 16-17 Prill 2022 në Durrës.

Qëllimi kryesor i kësaj konference është që të stimulojë debatin ndërmjet akademikëve dhe ekspertëve të fushave të ndryshme, në mënyrë që të prezantojnë gjetjet e tyre më të rëndësishme shkencore si dhe nëpërmjet kësaj Konference të synohet të ofrohet mundësi punësimi për të rinjtë e sapodiplomuar nga Universiteti “Aleksandër Moisiu” Durrës.

Konferenca ICPSIII2022 është një nga konferencat kryesore ndërkombëtare në Ballkanin Perëndimor për prezantimin e përparimeve të reja dhe themelore në fushat e Shkencave Mjekësore, Inxhinierisë dhe Shkencave Detare si dhe në Shkencat Multidisiplinore. Risia e konferencës së këtij viti përveç të tjerash është se ajo do të fokusohet në sfidat e tregut të punës në Shqipëri dhe kontributin e kërkimit dhe transferimit të njohurive dhe angazhimit të Universitetit “Aleksandër Moisiu” Durrës për një kontribut më të madh në procesin e integrimit më të mirë në Zonën Evropiane të Kërkimit.

Të gjithë pjesëmarrësit e interesuar mund të paraqesin një abstrakt i cili duhet të përmbajë 500 fjalë. Abstraktet do të shqyrtohen dhe pranohen mbi bazën e cilësisë së tyre dhe lidhjes me fushën e studimit të Konferencës. Të gjitha punimet e përzgjedhura për pjesëmarrje duhet të jenë origjinale dhe të mos jenë publikuar tjetërkund.

Konferenca do të jetë e përqendruar, por jo e kufizuar në tematikat e mëposhtme:

• Shëndeti Publik dhe Mjekësia
  • Menaxhimi i Pandemisë Covid-19